Ile kosztuje kot rasowy

Porady » Ile kosztuje kot rasowy

Większość hodowców zna głuchą ciszę w słuchawce gdy pada cena za kociaka. Więc ile kosztuje kot rasowy. Jest to zależne od rasy i ceny mogą sięgać kilku tysięcy złotych. W przypadku kociąt syberyjskich i neva masquerade przeważnie cena to 1500-1800 PLN. Dużo? Niekoniecznie jeżeli weźmie się pod uwagę koszty ponoszone przez hodowcę. Więc co tak naprawdę składa się na tą cenę.

Pierwszą rzeczą musi być oczywiście zakup kotki, tutaj rozpiętość cen jest dość duża i ustalana indywidualnie między hodowcami. 

Jeżeli kryjemy własnym kocurem dobra nasza (ale patrz poprzedni akapit), ale często kryjemy kocurem mieszkającym w innej hodowli, więc musimy zapłacić za krycie, dojazd, hotel. Nie zawsze po pierwszym kryciu kotka zachodzi w ciąże więc ponownie dojazd, hotel. Czasem również poza granicami kraju. Przed kryciem każdy hodowca powinien wykonać badania na groźne dla życia choroby wirusowe FIV i FeLV  to jest niezbędne minimum, koszty za jeden test wachają się od 60 do 150 PLN. Przy rasach predysponowanych do pewnych schorzeń dochodzą jeszcze obowiązkowe testy w ich kierunku. 

Kolejny wydatek to USG kotki w 21 dni po kryciu w celu potwierdzenia ciąży, to wydatek ok 50 PLN.

W trakcie ciąży zwiększaja się zapotrzebowanie żywieniowe kotki, przy czym często miewa różnego rodzaju kaprysy co również generuje dodatkowe koszty.

Dotrwaliśmy do chwili porodu, kotka donosiła ciąże i następuje poród. Jeżeli przebiega bezproblemowo  koszty nie są jakoś drastycznie wysokie zaledwie kilkaset PLN na najpotrzebniejsze rzeczy, gorzej jeżeli konieczna jest interwencja chirurgiczna, wtedy koszy mogą przekroczyć 2000 PLN. 

Nasze kochane kluseczki są już na świecie. Przez pierwszy miesiąc piją mleko matki my tylko delikatnie dokarmiamy. Niestety tu też nie zawsze jest tak kolorowo, kotka może odrzucić młode, mieć nie wystarczającą ilość mleka lub z jakiegoś powodu nie może karmić, czasami u kociaków nie wykształca się prawidłowo odruch ssania itp. I znowu koszty.

Kluseczki zaczynają przypominać koty i powoli przestawiać się na jedzenie pokarmu stałego. Ile potrafi zjeść kociak ale kogoś kto nie miał z maluchami nic wspólnego jest niewyobrażalne, nie jeden dorosły kot najadłby się tym kilka razy, a szkrabowi ciągle mało. Jak się tyle je to i się dużo wydala, więc ilości żwirku są zatrważające. Koszty, koszty...

Kociaka trzeba todrobaczyć trzy razy, zaszczepić dwukrotnie, zaczipować i obecnie w coraz większej liczbie hodowli wysterylizować. Tu w zależności od lecznic ceny są różne i obsługa bezproblemowego kociaka to ok 300-500 PLN. Jeżeli kociak choruje......

Na koniec kwestia dokumentacji hodowlanej i rodowodów. I to jest jedna z najtańszych pozycji w długim menu "koszty miotu". Rodowód to zaledwie 45 PLN dla kociaka + karta miotu 10 PLN za cały miot.

To oczywiście nie całkowite koszty prowadzenia hodowli. Do tego dochodzi codzienne utrzymanie kotów, wystawy itp. Jeżeli więc myślisz, że hodowcy zarabiają na kociakach to jesteś w błędzie. Czasem uda się wyjść na zero, jednak częściej to dokładanie do hodowli, bo hodowla to przede wszystkim pasja, a nie sposób na zarabianie pieniędzy ,chyba, że jesteś weterynarzem, dostawca żarcia i akcesoriów ;)