^Back to Top

Home

Hippika - jako jedna z dziedzin najchętniej wybieranych spośród kosztownych sportów

woman 3432069 1920Mówi się, że sport da radę uprawiać każdy, jednakże nie każde dyscypliny są dla każdego. Niżej parę przykładów najbardziej drogich dziedzin na świecie. Z czego to wynika? Przeszkodą jest nie tylko słaba kondycja, brak odpowiedniego sprzętu, czy warunków do trenowania danej dziedziny sportu - ale również budżet. Jest kilka rodzajów sportów, na jakie ma sposobność sobie pozwolić tylko bogaty człowiek.

U szczytu od długiego czasu znajdują się te powiązane z szeroko rozumianą hippiką. Tu najbardziej obciążającym materialnie czynnikiem bywa zakup i posiadanie konia (sumy wahają się w przedziale kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych za najbardziej pożądane okazy ze sportowym rodowodem). Koszt stajni, pożywienia, posiadania wybiegu i rekonwalescencji po wypadku też nie jest niewielki. Do tego dołożyć trzeba wydatek z tytułu treningu i wyposażenia dżokeja. W wypadku zaś mowy o furmance należy doliczyć nakłady posiadania taboru.

W zakresie koni mechanicznych z kolei na czele trafia Vintage Auto Racing, w którym lwia część środków pieniężnych płynie na kupno i odnowienie trudno dostępnego samochodu. Przykładowe pułapy cenowe oscylują w granicach od dziesięciu do ponad stu dziesięciu tysięcy dolarów amerykańskich za auto. Dla przykładu – Shelby GT 350 Monterey Reunion Racer rocznik 1985 chodzi po okrągłe 140 000 dolarów za sztukę, a mowa tu tylko o zakupie auta, z pominięciem napraw czy przewożenia.auto 2657095 1920k

Tak samo sytuacja ma się jeśli porusza się dziedziny sportowe wykonywane na niebie. Aerial acrobatics czyli akrobatyka powietrzna, mająca początki jeszcze z okresu po roku 1918 i wyrosła w owianych sławą „latających cyrkach” cechuje się sporymi kosztami, jeśli ma się zamiar partycypować w zawodach i liczyć na sukces. Ma to związek z reguły z cenami samolotów (np. jednostka Extra EA-200 kosztuje ok. 370 000 USD), lecz także z surowym procesem szkolenia pilotów mającym na celu wyostrzenie refleksu i braku podatności na działanie siły odśrodkowej.

Powyższe typy są tylko namiastką z większej całości, pokazują mimo wszystko nieznaczny fragment ewentualnych wydatków kojarzonych z ćwiczeniem niektórych dziedzin sportu, co mimo wszystko nie przeszkadza im wyszukiwać nieustannie nowych fanów konkurencji.konkurencji.