Home

Kotki to świetne zwierzaki. Kilka rzeczy, jakie warto wiedzieć na ich temat

kotyPolacy rzecz jasna dzielą się na wielbicieli psów albo kotów (a przynajmniej takie króluje powszechnie przeświadczenie). Oraz oczywiście - bardziej generalizując - tych, którzy kompletnie nie szanują zwierząt i tych, którzy kochają wszystkie czworonogi bez reszty. Istnieje sporo stereotypów na temat kociaków.

 

Są rzekomo wredne, traktują opiekunów protekcjonalnie, nie umieją pokochać swego pana a lista ta wydaje się nie mieć końca. Czy tak jest naprawdę?

Oczywiście zdarzają się kociaki wredne i samolubne. Co nie znaczy, że takowa jest reguła. Mam przyjaciół, których kicia jest strasznie zamknięta w sobie, wszystkich się obawia oraz drapie, co tylko możliwe. Jaki pożytek z takiego zwierzaka? Zapewne nieduży, co nie oznacza, że nie zasługuje on na ciepły domek. Sama posiadam 2 kotki i są przesłodkie. Zastanawiam się ciągle, czy jest to kwestia ich charakteru, sposobu wychowania, czy też obu tych kwestii? A może jeszcze jakieś inne czynniki wchodzą w rachubę? Co by nie mówić, moje kotki są szczególne i stwierdza to każdy, kto je widział. Nie drapią mebli ani ludzi, są strasznie milusińskie i rozrabiają tylko w granicach rozsądku. Nawet dają pospać z rana!

kotWydaje mi się, iż istnieje parę rzeczy, jakie warto wiedzieć o kociakach, dzięki czemu można je lepiej wychować i ułatwić życie zarówno opiekunowi, jak również pupilowi. Przede wszystkim kotki lubią ciszę i spokój. Nie zdziw się, że zostałeś podrapany, po tym jak zacząłeś droczyć się ze zwierzakiem, jaki w najlepsze sobie chrapał i nie ma ochoty na psoty. Po drugie, koty to drapieżcy. Muszą od czasu do czasu coś ugryźć albo podrapać. Z tej przyczyny trzeba im zapewnić zabawki oraz drapaki, aby mogły się wybawić jak również uśmierzyć trochę swój instynkt zabójcy. Po trzecie - koty są odkrywcami. Nie pozwolisz kociakowi wskakiwać na komodę albo stolik? Będzie to robił tym chętniej. Pozwól mu jednakże tam wskoczyć, wszystko powąchać oraz wybadać. Daj jednocześnie do zrozumienia, iż jest to niemile widziane. Jak kot zweryfikuje na własne oczy, że nie ma w tym miejscu dla niego nic ciekawego, nie będzie w przyszłości wskakiwał. Nie można tym zwierzętom wszystkiego zabraniać, ale oczywiście też na wszystko nie pozwalajmy.

Jestem pewna, iż przy odrobinie dobrej woli można z kotkiem wyrobić sobie dobrą relację opierającą się na obopólnym szacunku. Jesteśmy zobligowani jednak zauważać w kocie drapieżcę, który posiada własne odczucia i też, identycznie jak człowiek, może mieć gorszy dzień. A nie zabawkę, która pojawi się na każde zawołanie. Twierdzi się, iż na uczucie kota trzeba zapracować. To fakt, lecz nie oszukujmy się - to wcale nie jest takie ciężkie!