^Back to Top

Home

Mieszkanie przyjazne zwierzakom

piesek w domuUrządzając mieszkanie zwykle myślimy o sobie. Chcemy, by było ono ładne, czyste i funkcjonalne. Często również zwracamy uwagę na to, by mieszkanie można było łatwo utrzymać w porządku. Tymczasem, jeśli posiadamy zwierzaki, warto pomyśleć także i o nich.

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę kwestię przestrzeni. Jeżeli posiadamy zwierzaka, który lubi pohasać, nie możemy go zamknąć w kawalerce. Oczywiście, jeśli jest to pies, wiele załatwimy regularnymi spacerami i zabawami na świeżym powietrzu. Nie wyobrażam sobie jednak trzymania takiego np. labradora w małym, 30-metrowym mieszkaniu. Niektóre koty zresztą też lubią sobie pobiegać. Jest to ważne dla nich, by utrzymały dobrą wagę i miały w życiu jakąś rozrywkę. Jeśli nasz kot lubi robić coś więcej niż leżeć na kanapie, nie zamykajmy go w małym pomieszczeniu!

szczęśliwy piesWarto również tak przystosować nasze mieszkanie, by ewentualne straty wyrządzone przez zwierzaka były jak najmniejsze. Jeśli posiadamy kota, to niestety odpada umieszczanie luźnych, małych przedmiotów na szafkach i blatach. Jak to mówi internetowy żart – gdyby ziemia była płaska, koty wszystko by z niej zrzuciły. Coś w tym jest :) Przy kotach trzeba być również ostrożnym w kwestii np. doniczek czy zasłon. Oczywiście są grzeczne, mądre kociaki, które nie będą ich zrzucać czy zrywać. Ale może się zdarzyć, że posiadanie zwierzaka wymusi na nas rezygnację z mniejszych kwiatów doniczkowych. A jeżeli np. bierzemy do domu małego bigla, musimy liczyć się z tym, że na początku wszystko będzie pogryzione. W takiej sytuacji nie warto kupować nowych mebli.

Mieszkanie trzeba urządzać z głową. Niektórzy ten element podzlecają i wolą nie angażować się w jakiekolwiek remonty. Inni lubią jak najwięcej zrobić samemu. Wszelkiego rodzaju sprzęty są teraz dostępne w licznych sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Niezależnie zatem, czy chcemy kupić drabinę bądź wiertarkę, czyli przedmioty potrzebne w każdym domu, czy raczej interesuje nas urządzenie bardziej specjalistyczne jak choćby maszynka do cięcia płytek i glazury, bez problemu znajdziemy potrzebne sprzęty za sprawą kilkunastu kliknięć myszką. To zresztą bardzo dobrze. Duża konkurencja wymusza niższe ceny i fachową obsługę. Warto zatem korzystać z tych wszystkich możliwości.

Urządzając mieszkanie pamiętajmy o swoich potrzebach, ale nie zapominajmy o naszych zwierzakach. One też mają swoje preferencje i chcą żyć – jak na zwierzęce standardy – komfortowo.