^Back to Top

Home

Jak troszczyć się o zdrowie zwierząt?

wet 05Myśląc o zdrowiu rodziny, pomijamy czasami najmniejszych i milczących domowników: nasze zwierzaki. One w ten sam sposób mogą chorować i trzeba im w tej sytuacji okazać pomoc. Zdecydowana większość zwierzęcych chorób jest niegroźna dla ludzi, lecz jest możliwość zarażenia się na przykład pchłami - więc obserwacja stanu zdrowia pupila jest znacząca także w kontekście zdrowia dwunożnych członków rodziny.

Czester czy Puszek nie dadzą nam znać, że źle się czują albo że coś je drażni, z tego powodu powinniśmy uważnie monitorować naszych ulubieńców, żeby w razie nietypowego zachowania prędko zareagować i pojechać z pupilem do kliniki weterynaryjnej. Na przykład - jeśli kocur nagle przestał jeść albo oddaje mocz w dziwnych miejscach (a propos - warto mieć do czyszczenia rękawiczki medyczne, praktyczny jest też odpowiedni odświeżacz). Albo jeśli zwierzę jest ospałe i nie ma nastroju na zabawę.

Jednak do jakiej kliniki zabrać pupila? Dobrze najpierw zrobić reasearch - czy w klinice mają jednorazowe rękawiczki winylowe albo lateksowe? Czy jest estetyczna, komfortowa sala oczekiwania? Czy gabinet jest odpowiednio urządzony? A jakie opinie ma sam lekarz? Czy ma właściwe podejście do zwierzaków, czy pomizia na początku wizyty? To wszystko istotne kwestie, na jakie trzeba zwrócić uwagę.

wet 07Oprócz tego warto zatroszczyć się o apteczkę dla pupila, a w niej - leki na nudności, jakieś podstawowe witaminy i akcesoria do opatrywania. Dobrze mieć na wyposażeniu rękawiczki winylowe albo lateksowe, żeby w razie czego swobodnie i bezpiecznie zerknąć psu do jamy ustnej i zrobić kontrolę zębów. Rękawiczki jednorazowe nitrylowe lepiej kupić w większych ilościach, gdyż przydadzą się też do innych czynności okołodomowych. Oprócz tego trzeba mieć ciągle pod ręką transporter - kiedy zajdzie nagła sytuacja szkoda marnować czas na szukanie transportera, a po prostu pomóc pupilowi.