^Back to Top

Home

Czy zwierzęta na weselu to dobry pomysł?

zwierzę wesele 14Narzeczeni stają przed wieloma delikatnymi tematami już w momencie układania listy zaproszonych. Najbardziej znany jest taki, czy na wesele zapraszać także najmłodszych, czy może lepiej urządzić przyjęcie wyłącznie dla dorosłych. Tymczasem niektóre pary miewają jeszcze inny problem - czy goście mogą przyprowadzić swoje zwierzaki?

Jakkolwiek pytanie brzmi dziwnie, to bywa dręczącym problemem. Zwłaszcza gdy młoda para działa np. w prozwierzęcej organizacji lub ich mają do czynienia ze zwierzętami profesjonalnie. Wesele ze zwierzętami nie wydaje się właściwym planem: to kolosalny stres dla czworonogów, a w dodatku między gośćmi mogą być uczuleni na sierść. Nie każda restauracja - nawet ta pet friendly - ma warunki do podjęcia sporej liczby psów i kotów.

Niemniej trafiają się momenty, kiedy towarzystwo zwierzęcia w czasie wesela staje się obowiązkowa, np. jednym z zaproszonych jest osoba, która potrzebuje obecności zwierzęcia przewodnika. Niekiedy też młodej parze zależy, aby w tak ważnym obrzędzie był przy nich ich pupil. Gdy będą to pojedyncze egzemplarze, da się wszystko bez ryzyka urządzić. Trzeba natomiast zatroszczyć się o to z wyprzedzeniem.

Przede wszystkim, należy dowiedzieć się, czy restauracja albo sala weselna nie mają problemu z obecnością zwierzaków. Trzeba zapytać o to także w kościele lub USC (tu wskazówka: pies asystujący ma prawo wejść do każdego budynku, jednak dobrze powiedzieć z wyprzedzeniem o jego obecności). Sala weselna powinna zatroszczyć się o wodę dla pupila, a także o jedzenie dla czworonoga - najlepiej przynieście do kuchni waszą karmę.

Zwierzaki są czułe na hałasy, a wesele to przecież muzyczne zabawy. Sensowną opcją jest urządzenie jakiegoś spokojnego kącika, w którym pies będzie miał możliwość odpocząć z daleka od rwetesu i tłumów gości. Restauracja mogłaby do tego celu udostępnić np. pokój dla rodziców z dziećmi. Sale weselne z kolei często proponują noclegi, zatem zwierzę będzie mogło wypocząć w sypialni.

zwierzę wesele 02Dobrze dowiedzieć się o zwierzaka już w momencie wyszukiwania odpowiedniego miejsca na wesele. Dla przykładu - jeśli lokacją waszego wesela ma być Bolesławiec, to nie czekajcie do ostatniej chwili z przekazaniem informacji o obecności psa przewodnika. Może się okazać, że ta sala weselna nie ma opcji zapewnienia odpowiednich warunków, a wówczas macie jeszcze czas, aby znaleźć inną opcję i rozszerzyć lokalizację na Bolesławiec i okolice, ale nie jedynie samo miasto. Prawdopodobne, że wybierzecie dzięki temu fajniejsze miejsce, a położona za miastem sala weselna zaoferuje wam także niedrogie noclegi dla gości.

Podsumowując - wesele nie jest właściwym miejscem dla czworonogów. Jeśli jednak ich towarzystwo jest obowiązkowe (na przykład pies-przewodnik), należy zatroszczyć o właściwe warunki, a sala weselna możenas w tym wesprzeć, dostarczając pupilowi miskę z wodą i udostępniając spokojny kącik, aby zwierzak mógł odpocząć.