^Back to Top

Home

Bieganie z pupilem – aktywność korzystna dla obu stron

bulldog g8e54347ed 640Każdy opiekun psa wie, że nie jest to tylko frajda lecz również powinności. Da się to odczuć zwłaszcza kiedy musimy wstawać wcześnie w chłodny lub deszczowy ranek i wyjść z własnym ulubieńcem na dwór.

W takich chwilach przeważnie nie zauważamy plusów tego, że ktoś przymusza nas do ruchu – a powinniśmy! Człowiek jako jednostka potrzebuje określonej ilości wysiłku fizycznego żeby pozostać zdrowym – dotyczy to zarówno do formy fizycznej jak i psychicznej. Zwyczajny spacer z psem trzy razy dziennie pozwala na spełnienie choć odrobiny tych potrzeb. A to tylko najprostszy typ aktywności. Nasz czworonóg może nam towarzyszyć w czasie joggingu czy jeżdżenia na rowerze. Będzie to korzystne zarówno dla nas jak i dla niego – ogólnie psy wymagają aktywności fizycznej nawet bardziej niż my.

Uprawianie sportu w towarzystwie psa ma też jedną nie widoczną od razu korzystną cechę – stanowi ,,protezę” silnej woli. Ile to razy obiecywaliśmy sobie, że weźmiemy się za sport. A w ilu przypadkach udało nam się wytrwać przy takim postanowieniu i regularnie ćwiczyć? Wstyd się przyznać. Wiadomo każdy czasami ma lenia, lecz nie jest to wytłumaczenie dla futrzastego stworzenia podskakującego radośnie koło drzwi. Jakim człowiekiem trzeba by być żeby go rozczarować? Także mimo braku zapału założymy buty na stopy i wyjdziemy z domu. A po powrocie poczujemy zadowolenie, że znowu pokonaliśmy słabości i uszczęśliwiliśmy swojego najlepszego przyjaciela.

Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że chociaż wszystkie posiadają wielkie serce, to mimo wszystko psy są bardzo różne. Rasy wyhodowane do długich jak Husky czy Pies Grenlandzki będą pędzić dalej, daleko po tym gdy dzcesliwy pieskondycja ich człowieka przepadnie w oddali. Ba, dadzą radę holować rower kiedy opadniemy z sił. Natomiast z Yorkiem czy niedużym kundelkiem trzeba postępować z większą uwagą. Ciągle jednak nasz pupil na pewno będzie zadowolony z tego, że mógł porządnie się wybiegać.

Reasumując, ruch w postaci – joggingu, kolarstwa czy choćby zwykłe długie spacery w towarzystwie naszego psim przyjacielem to przepis na zdrowie i świetny nastrój zarówno dla nas i dla niego.