^Back to Top

Home

Felinoterapia, czyli leczenie kotem

felinoterapia16Felinoterapia, trochę mniej znana niż alpakoterapia oraz hipoterapia, to jedna z powszechnie stosowanych w Polsce metod terapii, w której biorą udział czworonogi. Opiera się ona na spotkaniach uczestnika z kociakami. Z racji tego, że pupil ten cechuje się łagodnym sposobem bycia, a przy tym jest niezbyt wymagający, doskonale sprawdza się w terapii, korzystnie działając na całkowity stan zdrowia oraz możliwości percepcyjne. Uczestniczyć w niej może w zasadzie każdy. Wyjątkiem są osoby mające alergię na futro tego gatunku.

Felinoterapia odbywa się na rozmaite sposoby. Za każdym razem jednak forma aktywności jest dobierana indywidualnie tak, by skorzystali na niej tak samo uczestnicy, jak i samo zwierzę. Sesje terapeutyczne z pupilami polegają zazwyczaj na ich dotykaniu, przytulaniu, czy wspólnej rozrywce. Niekiedy pacjenci mogą uczestniczyć w czynnościach pielęgnacyjnych, a także przygotowywaniu im posiłków, co wspiera asymilację w nowym środowisku oraz wspomaga tworzenie się przeświadczenia o własnej wartości.

Co Twoja pociecha zyskuje, przebywając z czworonogiem?

Analizy naukowe wiele razy wykazały, że nawet samo towarzystwo kota może przynosić dzieciom morze korzyści, nie tylko w zakresie polepszenia ogólnego nastroju, ale też w przypadku bardziej dookreślonych płaszczyzn. Pobyt z tym gatunkiem pomaga w przełamywaniu barier kontaktowych, wspiera rozwój bliskości w relacjach z innymi, a także obniża ilość stresu. Przez to, że rzutuje na poprawę postaw socjalnych, felinoterapia zalecana jest również nieletnim z niepełnosprawnością w zakresie motoryki oraz zdolności mentalnych, w tym z dolegliwościami ze spektrum autyzmu oraz zespołem Turnera.

felinoterapia15Sesja z kotami daje zdumiewające wyniki w przypadku osób w podeszłym wieku, także ze schorzeniami przewlekłymi. U uczestniczących w niej pacjentów wykazano spadek ciśnienia tętniczego, cofnięcie się tendencji depresyjnych, a także poprawę funkcji percepcyjnych. Z tego względu wspomniany rodzaj leczenia coraz częściej można spotkać nie tylko w domach opieki, ale również w szpitalach oraz w placówkach rehabilitacyjnych.