Home

Jak urządzić gabinet mini lecznicy dla zwierząt?

dog gf9181bfb7 640Praca w domu jest bardzo kuszącym rozwiązaniem, zwłaszcza jeżeli zamieszkujemy w rejonie, w którym możemy się spodziewać sporego zainteresowania naszymi usługami. Świetnym przykładem są gabinety lekarskie lub weterynaryjne jeśli prowadzący je lekarz czy weterynarz rezyduje na przedmieściach. Jak urządzić tego typu gabinet? Nie jest to tak proste jak zamontowanie szyldu nad drzwiami i powieszenie fartuszka medycznego na haczyku.

Kluczową sprawą jest dostosowanie się do wymagań zapisów prawa, dotyczących tych spraw. Ogólne wymogi lokalowe opisane są w art. 22 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej. Dowiemy się stamtąd, że na przykład gabinet nie znajduje się w samodzielnym budynku musi być oddzielony od pokoi pełniących niezwiązane z gabinetem role. Wymóg ten warto jest znać już w trakcie projektowania domu. Jeśli natomiast dostosowujemy istniejący lokal, to najprawdopodobniej konieczna będzie większa przeróbka. W gabinecie koniecznie muszą być zainstalowane umywalka i zlew z zimną i ciepłą wodą. Oprócz tego obowiązkowe są pojemniki na mydło oraz preparatem dezynfekcyjnym oraz jednorazowe ręczniczki i dedykowany śmietnik na nie.

Oddzielną kwestią są meble. Jak każdy prawdziwy gabinet, również ten lekarski winien posiadać biurko i komfortowy fotel. Oczywiście pacjent również musi mieć swoje miejsce. W przypadku gabinetu lekarskiego jest to miejsce do siedzenia i leżanka, a w gabinecie u weterynarza - miejsce do siedzenia dla właściciela i stół dla zwierzęcia. Leki najlepiej jest trzymać w witrynach przeszklonych dzięki czemu mamy łatwy do ich wnętrza. Dobrze jest też tak rozplanować rozstawienie mebli żeby móc wygodnie skorzystać z potrzebnych przedmiotów. Półkę z tego typu przedmiotami jak gogle ochronne czy maski ochronne na twarz (sprawdź tutaj) dobrze jest mieć w zasięgu ręki, tak żeby nie trzeba było chodzić po nie za każdym razem gdy są potrzebne. Ważne jest także żeby całe wyposażenie gabinetu było łatwe do czyszczenia.

cat gd03245631 640Oczywiście, wymienione zostało jedynie podstawowe wyposażenie. Gabinety specjalistyczne: okulistyczne, laryngologiczne czy stomatologiczne będą mieć wyposażenie odpowiednie do pełnionej roli. Te ostatnie na przykład będą posiadać specjalny fotel zabiegowy oraz specjalny sprzęt jak choćby irygator dentystyczny. Wyposażając gabinet dobrze kupić sprzęt dobrej jakości, który posłuży przez długi czas. Nie warto oszczędzać na wyposażeniu, nabywając rzeczy firmy ,,krzak”. Jest dość prawdopodobne, że choćby irygatora Panasonic używać będziemy znacznie dłużej niż tańszego zamiennika jakiejś mało znanej marki - sprawdź ciekawe oferty.

Reasumując, urządzenie gabinetu w domku jednorodzinnym jest możliwe, choć wymaga przemyślenia w temacie układu pokoi oraz urządzenia wnętrza.